Formula 1

Ferrari 2020 aracında karbon vites kutusuna geçiş yapıyor!

Ferrari, geçtiğimiz sezon en hızlı motoru üretmesine rağmen viraj performansında önemli bir kayıp yaşamıştı. Bu durumu ortadan kaldırmak isteyen İtalyan takımın, 2020 aracında farklı çözümler deneyeceği ortaya çıktı.

Ferrari 2020’de Red Bull tarzı aero konsepti benimseyecek

“Project 671” olarak adlandırılan 2020 aracının 3 parçalı mekanik süspansiyon yapısına geçiş yapacağı daha önce ortaya çıkmıştı. Motorsport İtalya’nın elde ettiği verilere göre, Ferrari’nin mühendislik ekibi yere basma gücünü artıracak bazı yeni çözümler buldu. Tamamen yeni bir vites kutusu tasarlayan takım, daha kısa ve hafif olan karbon takviyeli malzeme kullanacak. Burada sağlanan ağırlık avantajı ise yanma odası ve turbo takviyesinde kullanılacak.

Öte yandan, yeni vites kutusu ile dingil mesafesi SF90’a göre yaklaşık 30 mm daha kısalacak. Dingil mesafesinin kısalması ve rake açısının artması da yeni aracın arka kısmının Red Bull’a benzer olacağını gösteriyor. Bilindiği üzere daha önceki sızıntılarda Ferrari’nin Sebastian Vettel’e daha uygun bir araç oluşturacağı söyleniyordu.

Bugün çarpışma testinden geçen 2020 sezonu Ferrari aracı, 11 Şubat tarihinde tanıtılacak.

Etiketler

Formula Türkiye

Daha okuma yazmayı yeni öğrendiğim çağlarda Michael Schumacher - Mika Hakkinen rekabetiyle Formula 1 izlemeye başladım. Yaklaşık çeyrek asırdır bu tutkuyu sürdürüyorum ve bu tutkumu Sekizinci Viraj'da sizlerle paylaşıyorum :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı