Köşe Yazıları

Ferrari, yavaş pit stop işkencesinden nasıl kurtuldu?

Bilindiği üzere Ferrari’nin geçtiğimiz sezon pit stoplarla arası pek de iyi değildi. İtalyan takımın yavaş servisleri sezon boyunca tartışma konusu olurken, yeni sezonun ilk yarışlarıyla beraber bu sorun çözülmüşe benziyor. Peki Ferrari tam 1 sezon boyunca süregelen bu can sıkıcı sorunu nasıl çözmeyi başardı?

Ferrari için yavaş pit kabusu bitti mi: Veriler öyle gösteriyor!

Yazımızın odak noktasına geçmeden önce geçtiğimiz sezon Ferrari’ye kabus yaşatan pit sorunundan kısaca bahsedelim. İtalyan takımın 2020 sezonunda yaptığı her 5 pitten biri 3.5 saniyenin üzerinde tamamlandı. Takımın o dönemki pilotu Sebastian Vettel, verdiği demeçlerde bu sorunun hatalı tasarlanan tekerlek bijonundan kaynaklandığını belirtiyordu. Fakat daha sonra lastik tabancasında da teknik sorunların olduğu keşfedildi. Ayrıca Haas da pit ekipmanlarını İtalyan üreticiden tedarik ettiği için 2020 sezonu içerisinde benzer sorunlar yaşadı.

Sorunların temelini Vettel’in dediği üzere hatalı şekilde üretilen tekerlek bijonu oluşturuyordu. Yeterince güçlü olmayan bijon dişleri, pit sırasında kolayca sıyrılarak tabancanın normalden fazla dönmesine neden oluyordu. Bu da İtalyan takımın daha uzun sürelerde pit yapmasını tetikledi. Ayrıca bijon materyalinde de kalite sorunları olduğu için bazı zamanlarda bijon tabancaya kilitlenip lastik değişimini engelliyordu.

ferrari pit

Ferrari, yavaş pit sorununun kaynağını çabuk bulsa da bunun çözümünü uygulamak pek kolay olmadı. Zira pit ekibinin kullandığı cihazlar homologasyon sürecine tabi tutulduğu için sorunlu ekipmanları sezon içerisinde değiştirmek söz konusu değil. Dahası, bu sezon için dondurulması planlanan parçalar arasında pit ekipmanları da bulunuyordu. Bu nedenle elini çabuk tutan Maranello merkezli takım, hızlı şekilde yeni bir bijon tabancası üreterek sezon sonundaki homologasyon sürecine yetiştirdi. Böylece Ferrari, bijon tabancası değişimi için gereksiz bir jeton harcamasından kaçınmış oldu. Sıyrılma sorunu yaşayan tekerlek bijon da yeni bir bileşen formülü ile güçlendirildi.

Bütün bunların sonucunda Ferrari, bu sezon Red Bull ve Mercedes’in ardından en hızlı pit stop yapan 3. takım konumuna geldi. DHL’in sağladığı verilere göre pit hızında Williams ile eşit olması (ki Williams F1’in en hızlı servis veren takımlarından biri), Ferrari cephesinde pit sorunlarının tamamen çözüldüğünü gösteriyor. İtalyan ekibin pit yolunda sergilediği bu geri dönüşün benzerini sezon içerisinde pist üstüne yansıtıp yansıtamayacağını ise merakla bekliyoruz.

Etiketler

Formula Türkiye

Daha okuma yazmayı yeni öğrendiğim çağlarda Michael Schumacher - Mika Hakkinen rekabetiyle Formula 1 izlemeye başladım. Yaklaşık çeyrek asırdır bu tutkuyu sürdürüyorum ve bu tutkumu Sekizinci Viraj'da sizlerle paylaşıyorum :)

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı