Formula 1Köşe Yazıları

McLaren MCL35M ilk bakış: Süreyya hanım değil!

McLaren, dün Woking’de yaptığı lansman ile 2021 aracı MCL35M’i görücüye çıkardı. 7 yıl aradan sonra Mercedes motoru kullanan McLaren MCL35M, şasi gelişiminin dondurulması nedeniyle araç gelişimini ikinci plana kaydırdı. Takım bunun yerine sezon arasının tamamında Mercedes motorunu kendi aerodinamik yapısına entegre etmek için çalıştı.

Aracın giydirmesinin değişmemesi sürprizi, takımın yaptığı sıkı çalışmaların üstünü bir anlamda örtüyor. Dolayısıyla araç için sosyal medyada “Süreyya hanım’ın muhteşem değişimi” türünde yorumlar yapıldı. Ancak McLaren MCL35M, özellikle motor değişimi nedeniyle arka paketinde pek çok yenilik barındırıyor.

Ön bölüm

Bu sezon şasilerin dondurulması, takımların gelişim tarafında ön ya da arka bölüm arasında seçim yapmasına neden oldu. McLaren de motor çevresinde çalışacağı için iki jeton hakkını arka bölümde kullanmayı tercih etti. Dolayısıyla MCL35’in Abu Dhabi GP sürümü ve takımın yeni aracı MCL35M arasında bir “yüz” farkı bulunmuyor.

Woking merkezli takım, geçtiğimiz sezon aracını en fazla güncelleyen ekiplerden biri olmuştu. MCL35’in sezon başı versiyonunda parmak burun tasarımı kullanılırken, sezon sonuna doğru Mercedes tarzı oval buruna geçildi. McLaren burun ve burun arkasındaki yapıyı yeni araca aktarırken, kanat alanında ise küçük değişiklikler bulunuyor. Y250 girdabını oluşturan pelerin yapısı da sezon sonu aracıyla aynı tasarımı paylaşıyor.

Bu noktada tek farkın bumerang şeklindeki bargeboard eklentisinde olduğunu söyleyebiliriz. Parçanın yapısı daha keskin bir forma bürünürken, devamındaki dikey deflektörlerin tasarımı da  sadeleştirilmiş.

Sidepod ve airbox

Bu sezondan itibaren Mercedes motoruna dönen McLaren, en büyük değişikliklerden birisini radyatör kısmında gerçekleştirdi. Mercedes motorunun Renault motoruna kıyasla daha az havaya ihtiyaç duymasını fırsat bilen takım, MCL35M’de sidepod bölümünü oldukça ince tutmuş. Bu da motor kapağı başta olmak üzere aracın yan panelini ciddi olarak etkilemiş.

mclaren mcl35m

McLaren MCL35M, benzer bir farklılığı takla barındaki airbox alanında da gösteriyor. Bu bölgede neredeyse sürücü başına kadar uzanan üst hava girişi, yeni araçta Mercedes tarzı daha küçük bir yapıya kavuşmuş.

Arka bölüm

McLaren MCL35M’in kendisini gösterdiği taraf ise arka bölümü oluyor. Bu sezon üretici değiştiren tek takım olan McLaren, sezon tatilinde geçtiğimiz yılın şasisini güncel Mercedes motoruna entegre etmek için çalıştı. Bu kapsamda aracın arkası daha dar şekilde paketlenirken, halo arkasındaki çıkıntılı bölge dışında motor kapağı temiz bir hat boyunca ilerliyor.

Arka bölümde göze çarpan yeniliklerden biri de arka kanatta yaşanmış. Tabandaki değişikliklerden dolayı oluşacak yere basma kaybının bir kısmını arka kanattan telafi etmek isteyen McLaren, kanat uç plakalarındaki dikey kanatçıkların bir kısmını keserek yatay forma dönüştürmüş. Bu konseptte bir tasarımı daha önce Haas VF-19’da görmüştük. Ayrıca arka bölümde yere basma gücünü arttırması açısından çift T kanat çözümü de geri dönmüş.

Taban

F1’de yeni kurallar 2022 sezonuna ertelense de, bu sezonun bir geçiş dönemi olması hedeflendiği için taban kuralları değiştirildi. Takımlar bu sezon arka bölümü büyük oranda kesilmiş, zemin etkisi yüksek taban tasarımları kullanacak. McLaren MCL35M’de de bunun ilk örneğini gördük.

Taban alanındaki kesikler kurallara uygun şekilde kaldırılırken, yalnızca sidepod hizasında bir kıvrım bulunuyor. Buradan da gri alanları kullanan takımlardan farklı çözümler görebileceğimizi çıkarabiliriz. McLaren, artık alışkın olduğumuz üzere görsellerde difüzör kısmını gizleyerek tabandaki hava akışını saklamayı başarmış.

Sonuç olarak, 2022’deki yeni dönemde şampiyonluk yarışı vermek isteyen McLaren bu dönemi bir alışma süreci gibi planlamış. MCL35M’in sürücü arkasındaki alanı sil baştan tasarlanırken, bu konsepte geçişin hazırlığı 2020’de başladığı için ön bölümde radikal değişikliklere gerek kalmamış. Böylece ekip Mercedes motorunun tepkilerini daha kolay ölçüp yepyeni MCL36 için başarılı bir temel oluşturabilecek.

Etiketler

Formula Türkiye

Daha okuma yazmayı yeni öğrendiğim çağlarda Michael Schumacher - Mika Hakkinen rekabetiyle Formula 1 izlemeye başladım. Yaklaşık çeyrek asırdır bu tutkuyu sürdürüyorum ve bu tutkumu Sekizinci Viraj'da sizlerle paylaşıyorum :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı