Formula E

Özel Haber: Formula E’ye bir Türk takımı mı giriyor?

Türkiye’de motor sporlarına duyulan ilgi, özellikle Formula 1’in dijitalleşme atılımından sonra yıllar geçtikçe artıyor. Buna karşın Super Formula’da yarışan Galatasaray ve Petrol Ofisi’nin bir Formula 2 takımına sponsor olması dışında tek koltuklu serilerde adımızı duyuramadık. Bu durumu değiştirecek bir haber, Türkiye merkezli yeni bir Formula E ekibi kurulması hakkında çalışmalar olduğunu gösteriyor.

İtalya-Türkiye ortak girişimi “Scuderia E”, Formula E için istekli!

Türk-İtalyan ortaklığındaki “Scuderia E” Formula E takımı projesi, geçtiğimiz günlerde Gianfranco Pizzuto’nun bir açıklaması sonucu ortaya çıktı. Elektrikli otomobil teknolojisine ilgi duyanların yabancısı olmadığı Pizzuto, Fisker Automotive’in yatırımcıları arasında ve Jaguar’ın İtalya’daki elektrikli otomobil elçisi olarak biliniyor. Ayrıca dünya genelindeki çeşitli otomotiv şirketlerine de endüstriyel danışmanlık hizmeti veriyor.

Pizzuto, kısa süre önce yaptığı bir röportajda Formula E’ye girmek için sporun yöneticisi Alejandro Agag ile görüştüğünü belirtti. Bu görüşmeyi doğrulayan Agag, gridde şuan 12 takım olduğu için İtalyan ismi satış görüşmelerine açık 3 ekibe yönlendirmiş. Takım isimleri belirtilmese de NIO ve Dragon Racing, griddeki yerleri için görüşülen takımlar arasında yer alıyor olabilir. Bunun yanı sıra Agag, dönem dönem böyle talepler geldiğini ve gerçekleşmesi halinde mutlu olacağını da ifade ediyor. 

Gianfranco Pizzuto’nun projedeki en büyük ortağı ise Imecar Elektronik şirketinin sahibi Mark Lander. Evet, tahmin edebileceğiniz üzere projenin Türkiye ayağı buradan geliyor. Merkezi Antalya’da bulunan Imecar; internet sitesinde elektrik motorları, bataryalar ve elektrikli dönüşüm çalışmaları üzerine uzmanlaştıklarını belirtiyor. “Scuderia E” adlı takımın R&D (ARGE) çalışmalarının da Imecar tarafından yapılacağı ifade ediliyor. Ayrıca takım fabrikası Antalya’da olacağı için yarış lisansı da Türk takımı şeklinde olacak.

Bazı kaynaklara göre projenin gerçekleşmesi için 3 sezonda toplam 50 milyon Euro gibi bir bütçe gerekiyor. Bunun için yaklaşık 30 yatırımcı ile görüştüğünü belirten Pizzuto, 2022’de tamamlanması planlanan satın alma işleminden önce en az 3 sezonluk bütçelerinin hazır olacağını söylüyor. Ancak koronavirüs’ün oluşturduğu koşullardan dolayı doğru zamanı beklediklerini de belirtiyor.  

Formula E, yakın dönemde kurulmasına rağmen pek çok üreticiyi bünyesine çekerek önemli bir iş başardı. Marka değerini yıllar geçtikçe artıran spor; Mercedes, Audi, BMW ve Porsche gibi üst seviye yarış ekiplerini de bünyesine katmayı başardı. Üstelik Formula 1 ile kıyaslandığında da bir takımın işletme maliyeti oldukça düşük görünüyor. “Scuderia E” adlı İtalyan-Türk projesinin Formula E takviminde yer alıp alamayacağını ise zaman ve maddi koşullar gösterecek.

Etiketler

Formula Türkiye

Daha okuma yazmayı yeni öğrendiğim çağlarda Michael Schumacher - Mika Hakkinen rekabetiyle Formula 1 izlemeye başladım. Yaklaşık çeyrek asırdır bu tutkuyu sürdürüyorum ve bu tutkumu Sekizinci Viraj'da sizlerle paylaşıyorum :)

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı